Vishay/Dale RLR05C5110FSBSL
RLR05C5110FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5110FSBSL
Brief Description
RES 511 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5110FSBSL.pdf
Availability of RLR05C5110FSBSL
QUANTITY
RLR05C5110FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5110FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5110FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5110FSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5110FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5110FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5110FSBSL
CAP CER 0.033UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 650MHZ 28PLCC datasheet.pdf
RES 33 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 499OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf