Vishay/Dale RLR05C5111FRRSL
RLR05C5111FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5111FRRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5111FRRSL.pdf
Availability of RLR05C5111FRRSL
QUANTITY
RLR05C5111FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5111FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5111FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5111FRRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5111FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5111FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C5111FRRSL
GDT 250V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 10MSOP datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
S.A.H.T. HEAD ASSY, MR SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf