Vishay/Dale RLR05C5112FPRSL
RLR05C5112FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5112FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5112FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5112FPRSL
QUANTITY
RLR05C5112FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5112FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5112FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5112FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5112FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5112FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5112FPRSL
CONN TERM FEMALE 18-24AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG YLW datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf