Vishay/Dale RLR05C5113FPB14
RLR05C5113FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5113FPB14
Brief Description
RES 511K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5113FPB14.pdf
Availability of RLR05C5113FPB14
QUANTITY
RLR05C5113FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5113FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5113FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5113FPB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5113FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5113FPB14 Details Description
Related parts for RLR05C5113FPB14
FIXED IND 5.6UH 2.4A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 15+GND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DISPLAYPORT WITH SECONDARY AUDIO datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 120V 4A datasheet.pdf
HAN POWER S EINSPEISEMODULHAN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf