Vishay/Dale RLR05C5360FSB14
RLR05C5360FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5360FSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5360FSB14.pdf
Availability of RLR05C5360FSB14
QUANTITY
RLR05C5360FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5360FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5360FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5360FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5360FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5360FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5360FSB14
IC SRAM 512KBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 4.55V SUPPLY MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC IQ DEMODULATOR W/PGA 48VQFN datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf