Vishay/Dale RLR05C5490FSBSL
RLR05C5490FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5490FSBSL
Brief Description
RES 549 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5490FSBSL.pdf
Availability of RLR05C5490FSBSL
QUANTITY
RLR05C5490FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5490FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5490FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5490FSBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5490FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5490FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C5490FSBSL
KIT DEV MOD520C MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP 50MF -20% +80% 5.5V TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 9MM datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS HYB BLACK POL A datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 15 F PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf