Vishay/Dale RLR05C54R9FRBSL
RLR05C54R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C54R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C54R9FRBSL.pdf
Availability of RLR05C54R9FRBSL
QUANTITY
RLR05C54R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C54R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C54R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C54R9FRBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C54R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C54R9FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C54R9FRBSL
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH WOBBLE COIL ACT SPDT 120V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf