Vishay/Dale RLR05C5602GMBSL
RLR05C5602GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5602GMBSL
Brief Description
RES 56K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5602GMBSL.pdf
Availability of RLR05C5602GMBSL
QUANTITY
RLR05C5602GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5602GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5602GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5602GMBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5602GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5602GMBSL Details Description
Related parts for RLR05C5602GMBSL
CAP FILM 1200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
MODULE TRANSFRMR DUAL LAN 10/100 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LENS FOR SAMSUNG SUNNIX5 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 350MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SMT 6.5MM datasheet.pdf