Vishay/Dale RLR05C5620FRBSL
RLR05C5620FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5620FRBSL
Brief Description
RES 562 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5620FRBSL.pdf
Availability of RLR05C5620FRBSL
QUANTITY
RLR05C5620FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5620FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5620FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5620FRBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5620FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5620FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C5620FRBSL
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR LV TTL/CMOS-PECL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
D-SUB NMB datasheet.pdf
COMBO 5W5 F PCB STR G50 50O Z datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf