Vishay/Dale RLR05C5623FPRSL
RLR05C5623FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5623FPRSL
Brief Description
RES 562K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5623FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5623FPRSL
QUANTITY
RLR05C5623FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5623FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5623FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5623FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5623FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5623FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5623FPRSL
FIXED IND 150UH 85MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
LED PNL IND 6MM RED 5MA RECESS datasheet.pdf
TFLEX 7190 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf