Vishay/Dale RLR05C5760FSRSL
RLR05C5760FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5760FSRSL
Brief Description
RES 576 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5760FSRSL.pdf
Availability of RLR05C5760FSRSL
QUANTITY
RLR05C5760FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5760FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5760FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5760FSRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5760FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5760FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C5760FSRSL
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IGBT 650V 80A 283W TO3P-3L datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FLAT CABLE 10PIN 1M datasheet.pdf
4314 3/4"X18YD BULK PN06442 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf