Vishay/Dale RLR05C57R6FSB14
RLR05C57R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C57R6FSB14
Brief Description
RES 57.6 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C57R6FSB14.pdf
Availability of RLR05C57R6FSB14
QUANTITY
RLR05C57R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C57R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C57R6FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C57R6FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C57R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C57R6FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C57R6FSB14
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100 CC DR STRAIGHT datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO/HI 4.38V SOT-26 datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf