Vishay/Dale RLR05C5900FSRSL
RLR05C5900FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5900FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5900FSRSL.pdf
Availability of RLR05C5900FSRSL
QUANTITY
RLR05C5900FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5900FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5900FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5900FSRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5900FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5900FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C5900FSRSL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54FBGA datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD BK 2X4"X 6' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 44.4/7.4MM-48" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN CODING RING FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf