Vishay/Dale RLR05C5903FPRSL
RLR05C5903FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5903FPRSL
Brief Description
RES 590K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5903FPRSL.pdf
Availability of RLR05C5903FPRSL
QUANTITY
RLR05C5903FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5903FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5903FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5903FPRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5903FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5903FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C5903FPRSL
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CABLE 3POS FEMALE PNL RCPT 1' datasheet.pdf
CHISEL EXLG 5.0MM POWER PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf