Vishay/Dale RLR05C5R10GPBSL
RLR05C5R10GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R10GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R10GPBSL.pdf
Availability of RLR05C5R10GPBSL
QUANTITY
RLR05C5R10GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R10GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R10GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R10GPBSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R10GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R10GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C5R10GPBSL
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER FOR DTS8000-DTS12000 5PKG datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC TERM datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 232 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 27 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf