Vishay/Dale RLR05C5R36FSRSL
RLR05C5R36FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R36FSRSL
Brief Description
RES 5.36 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R36FSRSL.pdf
Availability of RLR05C5R36FSRSL
QUANTITY
RLR05C5R36FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R36FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R36FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R36FSRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R36FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R36FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C5R36FSRSL
IC REG LDO 2.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 40POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf