Vishay/Dale RLR05C5R49FSRSL
RLR05C5R49FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R49FSRSL
Brief Description
RES 5.49 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R49FSRSL.pdf
Availability of RLR05C5R49FSRSL
QUANTITY
RLR05C5R49FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R49FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R49FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R49FSRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R49FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R49FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C5R49FSRSL
CONN HEADER 34POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG 200A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.59-5.5V 3A 17W datasheet.pdf
CUTTER HOLE-CARBD 1.000" 25.4MM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf