Vishay/Dale RLR05C5R90FSB14
RLR05C5R90FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5R90FSB14
Brief Description
RES 5.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5R90FSB14.pdf
Availability of RLR05C5R90FSB14
QUANTITY
RLR05C5R90FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5R90FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C5R90FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5R90FSB14
Related LinksRLR05C5, RLR05C5R90FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5R90FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C5R90FSB14
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONTACT SKT 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
EPOXY ADH DP 100 FR 1.7 FL OZ datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
750 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf