Vishay/Dale RLR05C6041FSRSL
RLR05C6041FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6041FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6041FSRSL.pdf
Availability of RLR05C6041FSRSL
QUANTITY
RLR05C6041FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6041FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6041FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6041FSRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6041FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6041FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C6041FSRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RJI CORD 4XAWG22/7 TORSION HAN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
3MM CABLE ASSY datasheet.pdf