Vishay/Dale RLR05C6203GPRSL
RLR05C6203GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6203GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6203GPRSL.pdf
Availability of RLR05C6203GPRSL
QUANTITY
RLR05C6203GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6203GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6203GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6203GPRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6203GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6203GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C6203GPRSL
CONN RECEPTACLE 5POS .062 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
WTB 1.25 HOUSING 11P datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf