Vishay/Dale RLR05C62R0GRRSL
RLR05C62R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C62R0GRRSL
Brief Description
RES 62 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C62R0GRRSL.pdf
Availability of RLR05C62R0GRRSL
QUANTITY
RLR05C62R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C62R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C62R0GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C62R0GRRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C62R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C62R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C62R0GRRSL
CHOKE ARRAY COM MODE 170 OHM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP MICA 0.036UF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 1OHM RON 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf