Vishay/Dale RLR05C6490FSB14
RLR05C6490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6490FSB14
Brief Description
RES 649 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6490FSB14.pdf
Availability of RLR05C6490FSB14
QUANTITY
RLR05C6490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6490FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C6490FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6490FSB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C6490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6490FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C6490FSB14
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS datasheet.pdf
IC MEMORY ADDRESS LATCH 48-TSSOP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 20 50/CD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf