Vishay/Dale RLR05C64R9FRBSL
RLR05C64R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C64R9FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C64R9FRBSL.pdf
Availability of RLR05C64R9FRBSL
QUANTITY
RLR05C64R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C64R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C64R9FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C64R9FRBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C64R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C64R9FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C64R9FRBSL
SWITCH PLNGR SPST/NC 0.1A QC TER datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 900MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf