Vishay/Dale RLR05C6652FPRSL
RLR05C6652FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6652FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6652FPRSL.pdf
Availability of RLR05C6652FPRSL
QUANTITY
RLR05C6652FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6652FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6652FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6652FPRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6652FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6652FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C6652FPRSL
IC TRPL SPLY MONITOR 2.5V 8-SOIC datasheet.pdf
DIN STR RECEPT PRESSFIT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf