Vishay/Dale RLR05C6983FPRSL
RLR05C6983FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6983FPRSL
Brief Description
RES 698K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6983FPRSL.pdf
Availability of RLR05C6983FPRSL
QUANTITY
RLR05C6983FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6983FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6983FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6983FPRSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6983FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6983FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C6983FPRSL
FILTER LINE 0.7MH 18A HORIZONTAL datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 5/16" 12.5" datasheet.pdf