Vishay/Dale RLR05C6R04FSB14
RLR05C6R04FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6R04FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6R04FSB14.pdf
Availability of RLR05C6R04FSB14
QUANTITY
RLR05C6R04FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6R04FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C6R04FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6R04FSB14
Related LinksRLR05C6, RLR05C6R04FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6R04FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C6R04FSB14
FILTER LINE 4.7MH 2.8A VERTICAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS .100 W/O RAMP datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 3.5" BLANK PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SOT23-5 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 RW SN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 2W AC SPST 2M datasheet.pdf