Vishay/Dale RLR05C6R04FSBSL
RLR05C6R04FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6R04FSBSL
Brief Description
RES 6.04 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6R04FSBSL.pdf
Availability of RLR05C6R04FSBSL
QUANTITY
RLR05C6R04FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6R04FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6R04FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6R04FSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6R04FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6R04FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C6R04FSBSL
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 118MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.2V SSOT-2 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf