Vishay/Dale RLR05C6R80GSBSL
RLR05C6R80GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C6R80GSBSL
Brief Description
RES 6.8 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C6R80GSBSL.pdf
Availability of RLR05C6R80GSBSL
QUANTITY
RLR05C6R80GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C6R80GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C6R80GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C6R80GSBSL
Related LinksRLR05C6, RLR05C6R80GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C6R80GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C6R80GSBSL
CAP CER 0.70PF 150V 0605 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 850MA 156 MOHM datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR VFQFPN24 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 12A ROCKER datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2X6.4MM SMD datasheet.pdf
DISPENSER NEEDLE TIP 22GA 50PC datasheet.pdf
CRYSTAL 33.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf