Vishay/Dale RLR05C7151FPBSL
RLR05C7151FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7151FPBSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7151FPBSL.pdf
Availability of RLR05C7151FPBSL
QUANTITY
RLR05C7151FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7151FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7151FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7151FPBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7151FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7151FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C7151FPBSL
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INTERFACE HDMI/DVI 100-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IND,KANGA2,DO3316 NPB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf