Vishay/Dale RLR05C7500GSBSL
RLR05C7500GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7500GSBSL
Brief Description
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7500GSBSL.pdf
Availability of RLR05C7500GSBSL
QUANTITY
RLR05C7500GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7500GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7500GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7500GSBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7500GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7500GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C7500GSBSL
HOOK-UP SOLID 20AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONN PIN 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CUS.HDR 2X13 datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 5200UF 75V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf