Vishay/Dale RLR05C7501FSBSL
RLR05C7501FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7501FSBSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7501FSBSL.pdf
Availability of RLR05C7501FSBSL
QUANTITY
RLR05C7501FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7501FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7501FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7501FSBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7501FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7501FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C7501FSBSL
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 5POS datasheet.pdf
LEAD TEST HD XR-XR 36" SET/10 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 20MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
M5 1.2MM M8 3P NPN NC datasheet.pdf