Vishay/Dale RLR05C7501GSBSL
RLR05C7501GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7501GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7501GSBSL.pdf
Availability of RLR05C7501GSBSL
QUANTITY
RLR05C7501GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7501GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7501GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7501GSBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7501GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7501GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C7501GSBSL
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf