Vishay/Dale RLR05C7502GPRSL
RLR05C7502GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7502GPRSL
Brief Description
RES 75K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7502GPRSL.pdf
Availability of RLR05C7502GPRSL
QUANTITY
RLR05C7502GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7502GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7502GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7502GPRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7502GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7502GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C7502GPRSL
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOOTSEAL ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
INTERBUS-ST ANALOG OUTPUT MODULE datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 4GHZ-8GHZ datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
8200UF 250V 76X130 85C ST datasheet.pdf