Vishay/Dale RLR05C7870FSRSL
RLR05C7870FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7870FSRSL
Brief Description
RES 787 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7870FSRSL.pdf
Availability of RLR05C7870FSRSL
QUANTITY
RLR05C7870FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7870FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7870FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7870FSRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7870FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7870FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C7870FSRSL
PHOTOCELL 20K-60K OHM 5.10MM datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 1.4KV 40A DO5 datasheet.pdf