Vishay/Dale RLR05C7871FRBSL
RLR05C7871FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7871FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7871FRBSL.pdf
Availability of RLR05C7871FRBSL
QUANTITY
RLR05C7871FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7871FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7871FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7871FRBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7871FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7871FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C7871FRBSL
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 2A 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50A 10-POLARPAK datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DUAL 10TDFN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS VERT .155" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf