Vishay/Dale RLR05C7871FRRSL
RLR05C7871FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7871FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7871FRRSL.pdf
Availability of RLR05C7871FRRSL
QUANTITY
RLR05C7871FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7871FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7871FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7871FRRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7871FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7871FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C7871FRRSL
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
IC FRNT-END ULTRASOUND 8CH 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 400V SCREW datasheet.pdf