Vishay/Dale RLR05C7R68FSB14
RLR05C7R68FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7R68FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7R68FSB14.pdf
Availability of RLR05C7R68FSB14
QUANTITY
RLR05C7R68FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7R68FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C7R68FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7R68FSB14
Related LinksRLR05C7, RLR05C7R68FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7R68FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C7R68FSB14
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.0V SOT143-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM SMD GOLD 40POS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W 15V 1.33A datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC INTERFACE I/O EXPANDER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf