Vishay/Dale RLR05C8201GRRSL
RLR05C8201GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8201GRRSL
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8201GRRSL.pdf
Availability of RLR05C8201GRRSL
QUANTITY
RLR05C8201GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8201GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8201GRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8201GRRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8201GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8201GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C8201GRRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf