Vishay/Dale RLR05C8201GRRSL
RLR05C8201GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8201GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8201GRRSL.pdf
Availability of RLR05C8201GRRSL
QUANTITY
RLR05C8201GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8201GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8201GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8201GRRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8201GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8201GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C8201GRRSL
RES SMD 470K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 1CH 36LPI 5V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf