Vishay/Dale RLR05C8201GSBSL
RLR05C8201GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8201GSBSL
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8201GSBSL.pdf
Availability of RLR05C8201GSBSL
QUANTITY
RLR05C8201GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8201GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8201GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8201GSBSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8201GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8201GSBSL Details Description
Related parts for RLR05C8201GSBSL
THERMISTOR PTC OCP 65 OHM 25C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf