Vishay/Dale RLR05C8202GMRSL
RLR05C8202GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8202GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8202GMRSL.pdf
Availability of RLR05C8202GMRSL
QUANTITY
RLR05C8202GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8202GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8202GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8202GMRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8202GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8202GMRSL Details Description
Related parts for RLR05C8202GMRSL
IC DAC 16BIT 800MSPS SER 64VQFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
PRESSIN TOOL IMPACT XTR 3PX14C datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf