Vishay/Dale RLR05C8251FPRSL
RLR05C8251FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8251FPRSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8251FPRSL.pdf
Availability of RLR05C8251FPRSL
QUANTITY
RLR05C8251FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8251FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8251FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8251FPRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8251FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8251FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C8251FPRSL
RES ARRAY 7 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf