Vishay/Dale RLR05C8251FRRSL
RLR05C8251FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8251FRRSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8251FRRSL.pdf
Availability of RLR05C8251FRRSL
QUANTITY
RLR05C8251FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8251FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8251FRRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8251FRRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8251FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8251FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C8251FRRSL
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf