Vishay/Dale RLR05C82R0GSB14
RLR05C82R0GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C82R0GSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C82R0GSB14.pdf
Availability of RLR05C82R0GSB14
QUANTITY
RLR05C82R0GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C82R0GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C82R0GSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C82R0GSB14
Related LinksRLR05C8, RLR05C82R0GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C82R0GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C82R0GSB14
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 819V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/14/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 26POS TIN datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 8POS datasheet.pdf