Vishay/Dale RLR05C8R06FSBSL
RLR05C8R06FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R06FSBSL
Brief Description
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R06FSBSL.pdf
Availability of RLR05C8R06FSBSL
QUANTITY
RLR05C8R06FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R06FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R06FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R06FSBSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R06FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R06FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C8R06FSBSL
CAP FILM 2UF 10% 100VDC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CBL BNC STR PLUG-PLUG RG316 24" datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA datasheet.pdf
MULTI USE CLIP datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3V 0.6A SOT25 datasheet.pdf