Vishay/Dale RLR05C8R25FRRSL
RLR05C8R25FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R25FRRSL
Brief Description
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R25FRRSL.pdf
Availability of RLR05C8R25FRRSL
QUANTITY
RLR05C8R25FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R25FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R25FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R25FRRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R25FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R25FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C8R25FRRSL
SENSOR IMAGE COLOR CMOS 48-LCC datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SGE88-2-0200-1000C datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO215AB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf