Vishay/Dale RLR05C8R25FSRSL
RLR05C8R25FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R25FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R25FSRSL.pdf
Availability of RLR05C8R25FSRSL
QUANTITY
RLR05C8R25FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R25FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R25FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R25FSRSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R25FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R25FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C8R25FSRSL
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
FILTER OUTPUT EMC SINE WAVE 12A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FULL HARNESS SUPPORT datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM 700MA STAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 126A SO8FL datasheet.pdf