Vishay/Dale RLR05C8R66FSBSL
RLR05C8R66FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C8R66FSBSL
Brief Description
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C8R66FSBSL.pdf
Availability of RLR05C8R66FSBSL
QUANTITY
RLR05C8R66FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C8R66FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C8R66FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C8R66FSBSL
Related LinksRLR05C8, RLR05C8R66FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C8R66FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C8R66FSBSL
TRANS PNP 20V 3A MPT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf