Vishay/Dale RLR05C91R0GRBSL
RLR05C91R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C91R0GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C91R0GRBSL.pdf
Availability of RLR05C91R0GRBSL
QUANTITY
RLR05C91R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C91R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C91R0GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C91R0GRBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C91R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C91R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C91R0GRBSL
DIODE GEN PURP 400V 12A DO203AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
SINGLE M12 SHORT PW 5M PNP NO datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 12A 600V datasheet.pdf