Vishay/Dale RLR05C93R1FSBSL
RLR05C93R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C93R1FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C93R1FSBSL.pdf
Availability of RLR05C93R1FSBSL
QUANTITY
RLR05C93R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C93R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C93R1FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C93R1FSBSL
Related LinksRLR05C9, RLR05C93R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C93R1FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C93R1FSBSL
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 13.77"L X 11.9"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 11,5 - 12, datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf